Za udržitelný rozvoj a regulaci developerské výstavby na Lipensku
Petice podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním.
Vážení,
my, obyvatelé trvale žijící na Lipensku, chataři a chalupáři, majitelé a provozovatelé místních provozoven a turisté z celé České republiky, se obáváme dopadů rozsáhlé rekreační výstavby plánované v blízkém okolí lipenské vodní nádrže. Jsou zde připravovány desítky projektů se značným celkovým záborem volné krajiny. Naše obavy se týkají negativních kumulativních vlivů těchto záměrů na lipenskou krajinu, její přírodu a vodu.
Krajský úřad v Českých Budějovicích zahájil v roce 2023 zpracování "Studie stavu a návrhu řešení pro vodní nádrž Lipno" na základě naší první petice "Za záchranu jihočeského moře". Výsledky této studie ale mají být k dispozici až v roce 2026! Zavádění příslušných ochranných opatření pak bude probíhat další roky. Mezitím bude beze změny pokračovat intenzivní výstavba dle stávajících územních plánů, které nejsou v souladu s udržitelným rozvojem Lipenska. Hrozí, že postupně dojde k rozsáhlé a nevratné devastaci jedinečné krajiny a přírody a zhoršení kvality vody v jezeře. Tedy toho, co zájemce o trvalé či rekreační bydlení a ostatní návštěvníky na Lipno přivádí. V budoucnu může být proto ohrožen i samotný turismus.
Naléhavost řešení této závažné situace je umocněna tím, že negativní dopady neregulované výstavby jsou znásobeny probíhající klimatickou změnou. Zastavování volné krajiny významně omezuje její schopnost absorbovat a zadržovat vodu, což zvyšuje rizika povodní a sucha. Současně redukce zelených ploch snižuje přirozené ochlazování prostředí, čímž se vytváří tzv. efekt tepelného ostrova. Navíc, rostoucí teploty vody urychlují růst sinic a prohlubují znečištění vodních zdrojů. Odpovědnost za udržitelný rozvoj a adaptaci krajiny na klimatickou změnu leží primárně na bedrech místních a krajských samospráv. Je alarmující, že v současnosti ani jeden územní plán na Lipensku, ani zásady územního rozvoje nejsou na tuto kritickou situaci adekvátně připraveny. Tato skutečnost podtrhuje urgentní potřebu přehodnocení a aktualizace územně plánovacích dokumentů s ohledem na současné environmentální výzvy.
My, níže podepsaní, proto:
- Požadujeme provedení komplexního hodnocení vlivů plánované výstavby a vymezených zastavitelných ploch v územních plánech na životní prostředí (SEA) pro celé "Lipensko" (katastry Horní Planá, Nová Pec, Černá v Pošumaví, Frymburk, Přední Výtoň, Lipno nad Vltavou a Loučovice) a vypracování plánu udržitelného rozvoje Lipenska, které se stanou podkladem pro úpravu územních plánů lipenských obcí.
- Požadujeme dočasné pozastavení rozsáhlé výstavby na Lipensku a okamžité zavedení preventivního opatření, například v podobě plošné stavební uzávěry pro zastavitelné plochy ve volné krajině určené k rekreaci nebo bydlení, až do doby dokončení aktualizace územních plánů výše uvedených obcí a do doby jejich uvedení do souladu se zásadami udržitelného rozvoje dle bodu 1.
- Žádáme zastupitelstvo Jihočeského kraje, aby schválilo zapracování Adaptační strategie Jihočeského kraje na klimatickou změnu do Zásad územního rozvoje kraje, a zajistilo vznik "Fondu Jihočeského kraje na podporu udržitelného rozvoje", ze kterého budou moci obce v celém kraji financovat úpravy územních plánů a realizovat opatření potřebná pro jejich zajištění.
Lipensko pro život, z.s. Petice podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním.
Petiční výbor:
- Ing. Pavla Setničková Nováková, předsedkyně spolku Lipensko pro život, z.s, Hůrka 112, Horní Planá, zástupce petičního výboru
- PhDr. Vladislav Smolka, Ph.D., Šumava Ne Na Prodej, z.s., 382 79 Frymburk 133
- Mgr. Dana Kuchtová, spolupředsedkyně KO Jihočeského kraje Strany zelených, Soukenická 37, 381 01 Český Krumlov