Žirafy, sloni a apartmány na Lipně

Kdyby vám někdo řekl při sledování stáda slonů, že jde o žirafy, asi byste si klepali na čelo. Odkdy mají žirafy choboty? Nejsou žirafy vyšší a puntíkaté? Co nás tady taháte za nos? A tak všelijak by se možná dotyčného ptal kdokoli od předškolního věku výš. Nebo by jen zakroutil hlavou a nechal ho plácat nesmysly.

Na Lipensku už delší dobu řešíme podobný případ. Plánované apartmány VIVA Lipno byly původně nakreslené a vymyšlené jako rekreační resort. Protože však investor zjistil, že u rekreačních resortů musí proběhnout posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), přejmenoval záměr na bytový komplex, u něhož EIA není zapotřebí. Projekt se přitom nijak nezměnil. Developer se ani nenamáhal s přimalováním puntíků na svého slona a začal ho vydávat za žirafu.

Od té doby prochází přejmenovaný záměr různými povolovacími procesy, přičemž úřady obvykle bez potíží akceptují nový účel areálu. Každý samozřejmě vidí, že apartmány v lesích, na pobřeží jezera a daleko za obcí Lipno, jejichž součástí je klub, bazén a wellness, budou sloužit k rekreaci. Zástupci investora dokonce říkali na místním šetření, že od počátku plánují bytový komplex, přestože stále mluvili o "druhém nebo třetím bydlení", což není nic jiného než rekreace. Přesto se všichni tváří, že slon je čistokrevná žirafa a najatá advokátní kancelář ve svých podáních vážně tvrdí, že její klient slona nikdy nechoval.

Spolky chránící přírodu na Lipensku však ve všech řízeních vytrvale opakují, že v případě VIVA Lipno se nejedná o bytový komplex, a snaží se úřady a investora dotlačit do řádného procesu EIA. Odmítáme totiž potvrdit, že by se Lipenskem potulovaly žirafy s chobotem a velkýma ušima.

Jiří Řehounek

Původně vyšlo v časopise Ďáblík 241 v lednu 2024 (https://www.calla.cz/data/dablik/cisla/dablik241.pdf)

Zveřejněno se souhlasem autora