Horký brambor v Peci, beseda v Černé a poletující bílá vrána, vaše novinky z Lipenska jsou tu

12.04.2024

Milí přátelé Lipenska,

jaro se nám rychle a nečekaně překlopilo do léta, a po pár dnech zase skoro do zimy. Toto jsou extrémy, na které si bohužel musíme zvyknout, ale kromě neustálé připravenosti v šatníku proti nim můžeme působit jednou zásadní věcí – ochranou naší pestré krajiny, její přirozené vegetace a podzemních i nadzemních vodních zdrojů. Každý z nás může zapůsobit v místě, kde žije, pokud má potřebné informace. Proto jsme tu my! 🙂 Seznámíme vás s "horkým bramborem" – tak kauzu obchvatu Nové Pece nazval náš (asi i váš) oblíbený pořad Nedej se! Pokud vás zajímá, nebo se vás dokonce přímo týká dění kolem Černé v Pošumaví, což je obec zřejmě s rekordním počtem plánovaných developerských projektů na Lipensku, přijďte na besedu! V Černé zůstaneme i v dalším příspěvku - chystá se tam zatím jediný projekt, kterého se (doufejme) nemusíme bát.

Čtěte dále!


Po staré nebo po nové silnici kolem Nové Pece?

Obchvat kolem části Nové chalupy je možno vést buďto po trase stávající silnice k nevyužívanému areálu, nebo postavit zcela novou komunikaci, která ale zcela zničí biotopy vzácných živočichů. První varianta je levnější, druhá podstatně dražší. Zdá se, že řešení je jasné - ušetříme přírodu i peníze. Bohužel Jihočeský kraj je jiného názoru...

🚘Jako všechny projekty, i tento má svou historii - v r. 2011 byla odsouhlasena dražší varianta, protože levnější trasu nebylo možné využít; areál, k němuž komunikace vede, byl v té době ještě v provozu. Téhož roku bylo také vypracováno hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA), kterým nebyla žádná z variant vyloženě zamítnuta, ta levnější však z hlediska zásahů do přírodních biotopů už tehdy vycházela lépe a byla označena jakožto doporučená.

🚘Současná situace je však úplně jiná - areál dřevostaveb a jeho účelová komunikace jsou dnes bez využití, jejich "upgrade" na součást silnice Želnava - Zadní Zvonková nic nebrání, a hlavně v údolní nivě Novopeckého potoka jsou dle vyjádření správy NP Šumava nově hlášeny silně ohrožené a zvláště chráněné druhy rostlin, motýlů a obratlovců.

❓Proč Jihočeský kraj prosazuje variantu stavby nové silnice přes vzácné přírodní biotopy, jejíž realizace je vyčíslena na 150 mil. Kč? Zástupci kraje argumentují již proinvestovanými náklady a obavou z prodlužování projektu z důvodu tlaku neziskových organizací. Ani jeden z argumentů nedává smysl - dodatečné náklady byly vyčísleny na ca 2 mil. Kč, ale první varianta je přibližně o 50 - 100 mil. Kč levnější, řádově více se tedy ušetří. A neziskové organizace rozhodně nemají námitky proti levnější a šetrnější variantě. Opravdu ne.

🚗🚙🚌

Bizarní stanovisko Jihočeského kraje si vysloužilo i pozornost médií - pokud vás zajímají další informace, podívejte se na příslušný díl pořadu Nedej se! (https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/224562248410007/).

Více informací najdete také v dalším čísle našeho Občasníku 😊


Černá v Pošumaví v obklíčení developerů? Zveme vás na besedu!

Aneb bude tu "Lipno Land", nebo to jde jinak? Plánovaná rekreační výstavba nebývalého rozsahu v katastru Černé v Pošumaví má zabrat asi 50 ha a vytvořit zhruba 3600 nových lůžek. V současnosti přitom v obci žije jen zhruba 850 obyvatel a počet přiznaných poskytovaných lůžek je asi 2 500.

Kde: Hotel Racek, Černá v Pošumaví

Kdy: 26. 4. 2022, od 18:00

❓Přinese výstavba něco obci, nebo jen zisk developerům?

❓Jaké dopady bude mít na nás obyvatele a vlastníky nemovitostí?

❓Jaké jsou zkušenosti z jiných obcí?

❓Jak to poznamená vodu a přírodu?

❓Co se s tím dá dělat?

Zajímají vás odpovědi na tyto otázky? Přijďte na besedu s občany, místními podnikateli, chataři, rybáři, návštěvníky a všemi, kteří se chtějí něco dozvědět. Pozvali jsme rovněž zastupitele a zastupitelky obce. Můžete se zeptat i na další věci, které vás zajímají, přijďte se podělit o svoje názory.

Pokud si chcete ještě před besedou osvěžit znalosti o developerských projektech v okolí Černé v Pošumaví, prolistujte náš Občasník č. 4, najdete je na centrální mapce i v popisných článcích.


Přestavba hotelu Racek na Lake Resort Lipno - zatím jediná bílá vrána mezi lipenskými projekty

Ano, u hotelu Racek ještě zůstaneme. Vidíme ho totiž jako příslib lepších časů a doufáme, že podobný přístup bude brzy úplně normální. Žádný další zábor krajiny, zvýšení počtu lůžek je kompenzováno finančním příspěvkem na zvýšení efektivity místní ČOV, šetrné zacházení s dešťovou vodou (oddělená kanalizace), zelené střechy, podzemní parkoviště, volně přístupná pláž...

Jistě, nechceme lakovat na růžovo, respektive na zeleno. S požadavkem finančního příspěvku na technologii výrazně zlepšující odstraňování fosforu z odpadních vod (který je, jak již víme, nejlepším "krmivem" pro sinice) nepřišel z vlastní iniciativy investor, ale zastupitelé, samozřejmě opoziční. Pro úplnost je třeba dodat, že investor, tedy společnost FPR Group, se tomuto nápadu vůbec nebránil, naopak. Projekt přestavby má také minimálně jednu mouchu - počítá s kácením přibližně 80 vzrostlých stromů v areálu, což považujeme za dost nešťastné. Uvidíme, jak to nakonec dopadne - po našich námitkách slíbil zástupce investora počet kácených stromů ještě přehodnotit.

Pozitiva však převažují, zejména fakt, že nedojde k dalšímu záboru volné půdy, že areál zůstane ve stávajících mantinelech a nepřeplazí se dál do krajiny. Také idea několika menších ubytovacích objektů (apartmánových domů a chatek) místo jednoho obřího hotelu nám přijde sympatická. Přístup investora je důkazem, že skloubit požadavky rekreace s křehkou rovnováhou lipenské krajiny lze. Alespoň zatím to tak vypadá. Počkáme si na další vývoj a budeme vás informovat!


🌼🌼🌼

Občasník č. 5 už nám brzy rozkvete jako všechno kolem. Právě dokončujeme poslední korektury před tiskem, brzy se již objeví ve vašich poštovních schránkách, jste-li obyvateli Lipenska; popřípadě si můžete tištěnou verzi vyzvednout na obvyklých místech (knihovny v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově, spřízněné kavárny a další podniky), nebo si ho přečíst online na našem webu. Dáme vám vědět.

Pokud chcete a můžete přispět na jeho vydání, budeme rádi!


Práce na záchraně Lipenska je náročná. Jak nám můžete pomoci?

👍Dejte "like" našemu profilu na Facebooku a nastavte si sledování. Pozvěte své přátele, aby ji sledovali, a sdílejte příspěvky na stránce na Vaší zdi.

✍Rozešlete email svým přátelům a známým, aby také podepsali petice. Připojte svůj osobní vzkaz a odkazy na náš web www.lipenskoprozivot.cz

💲Přispějte finančním darem na naši činnost na Darujme.cz.

🤝Nebo se přidejte do našich řad a napište na info@lipenskoprozivot.cz.

🍀Děkujeme za Vaši podporu a přejeme Vám krásné jaro!

Se ❤️ na dlani Váš tým Lipenska pro život