Jak zachránit Lipno? Občane ozvi se! aneb nový Občasník a další informační zdroje.

14.05.2024

Milí přátelé Lipenska,

v tomto mailu máme pro vás další tipy na informační zdroje. Vlajkovou lodí Lipenska je časopis Občasník - ano, páté číslo je na světě! Na našem webu také přibyla důležitá záložka Užitečné nástroje, a uvidíte že jsou opravdu užitečné. Pokud by vám nestačilo si o Lipensku a jeho kauzách jenom číst, můžete se s námi potkat osobně, a to hned na dvou blížících se akcích.

Čtěte dále!


Občasník č. 5 - další díl projektů i šlendriánu

Nové číslo lipenského časopisu právě míří do poštovních schránek a na obvyklá místa, kde je zdarma k odběru. Najdete v něm hlavně pokračování seznamu developerských projektů, další díl článku o nešvarech v územním řízení či nejčastější (nepravdivé) argumenty developerů pro výstavbu dalších a dalších ubytovacích kapacit.

Řečený seznam lipenských projektů nám od minule poněkud nabobtnal na rovných 35 lokalit, které jsou nebo byly ohroženy výstavbou. Míru negativního vlivu jsme označili v mapce barevně, a bohužel červená čísla - projekty se silně negativním vlivem - mají jednoznačnou převahu. Velmi doufáme, že počet lokalit je již konečný a že nám mapka začne postupně zelenat. Bude to ale ještě hodně práce.

V některých článcích nicméně přinášíme i pozitivní zprávy, aneb když občané nemlčí, nesmyslné projekty je možné zastavit! To se přesně stalo v případě projektu Leyla ve Frymburku. Otázka je, proč v podobné situaci (kauza Frymburská pole) dopadlo rozhodování zastupitelstva přesně opačně.

Ti občané, kteří už nechtějí mlčet, ale neví přesně co, kdy a kde by měli říkat, se mohou inspirovat hned dvěma články - o významu územního plánu, a o způsobech, jak se lze podílet na rozhodování místní samosprávy. Aneb občane nedej se, informuj se a ozvi se!

🐟🐟🐟

Kde můžete časopis získat?

📚 Tištěnou verzi dostanou obyvatelé lipenských obcí zdarma do svých poštovních schránek;
📚 mohou se s ní potkat také na informačních centrech, oblíbených kavárnách a podobně;
📚 v Českém Krumlově a v Českých Budějovicích bude k odebrání na obvyklých místech jako je Jihočeská vědecká knihovna, Městská knihovna Český Krumlov, informační centra, kluby, kavárny... určitě na Občasník narazíte.

📥 PDF verze ke stažení je na webu Lipenska pro život.


Užitečné nástroje na webu Lipenska pro život

Věděli jste, že se můžete z domova podívat na územní plán či studii vaší obce? Že můžete zjistit, jaké vzácné a ohrožené druhy živočichů a rostlin se vyskytují v okolí vaší zahrady? Že můžete porovnat, jak se změnila vaše obec a krajina kolem za posledních několik desetiletí? Zjistili jsme, že hodně lidí to neví. Tyto informace potom samozřejmě chybí při promýšlení, jakou obec a krajinu bychom chtěli mít v budoucnu, a jak toho dosáhnout.

Na našem webu jsme proto připravili stránku s odkazy na celostátní i regionální informační zdroje. Odkazy jsou rozděleny do několika skupin:

✔️mapy a registry - mapové aplikace a databáze, kde je podobné ovládání jako např. na mapy.cz, snadno si tedy najdete lokalitu, která vás zajímá, a můžete bádat;

✔️úřední desky - aktuální dění na úřadech kolem Lipna;

✔️územní plány obcí - platné územní plány a studie včetně map.

Pokud se zajímáte o přírodu a pozorování živáčků je vaše hobby, můžete také aktivně přispívat do databáze nálezů pomocí aplikace BioLog. Záznamy o pozorování se potom využívají např. v procesu EIA.


Příjďte nám fandit na přednášku i na půlmaraton!

Tentokrát vás pozveme celkem daleko od Lipna - do Jistebnice na Táborsku. Tamní sdružení totiž řeší podobné problémy jako na Lipensku, hrozbu přebujelé developerské výstavby, podělíme se s nimi o zkušenosti a vy můžete být při tom! Pokud to máte příliš daleko, přijeďte se podívat, jak si povede běžkyně v dresu Lipenska pro život na budějovickém půlmaratonu.

Přednášku s diskusí na téma vlivu cestovního ruchu na krajinu pořádá jistebnický spolek Pod Javorovou skálou. Předsedkyně Lipenska pro život Pavla Setničková popíše situaci na Lipensku, co se podařilo zastavit a prosadit, a jak jsou zkušenosti z Lipenska přenosné na Jistebnicko, kde ohniskem rekreačních aktivit je areál Monínec. Akce se koná již ve středu 15. května v 18 hodin v Hostinci a penzionu U Rezků v Jistebnici.

Na českobudějovickém půlmaratonu, který se poběží v sobotu 1. června z náměstí Přemysla Otakara II., budeme mít kromě závodnice Kristýny také stánek, kde budete mít možnost se s námi potkat, probrat co vás zajímá, a podepsat naše petice. Těšíme se na vás!


Práce na záchraně Lipenska je náročná. Jak nám můžete pomoci?

👍 Dejte "like" našemu profilu na Facebooku a nastavte si sledování. Pozvěte své přátele, aby ji sledovali, a sdílejte příspěvky na stránce na Vaší zdi.

✍ Rozešlete email svým přátelům a známým, aby také podepsali petice. Připojte svůj osobní vzkaz a odkazy na náš web www.lipenskoprozivot.cz.

💲Přispějte finančním darem na naši činnost na Darujme.cz.

🤝 Nebo se přidejte do našich řad a napište na info@lipenskoprozivot.cz.

🍀 Děkujeme za Vaši podporu a přejeme Vám krásné jaro!

Se ❤️ na dlani Váš tým Lipenska pro život