Když je něčeho moc, tak je toho příliš. Přinášíme přehlednou mapu záměrů na Lipensku

05.12.2023

Milí přátelé Lipenska,

dlouho jsme se Vám neozývali, protože jsme intenzivně pracovali na několika kauzách v okolí Lipenska, a také na celkovém přehledu situace a zmapování všech záměrů, o kterých něco víme nebo alespoň tušíme.

Jednotlivé záměry se v čase dále vyvíjejí a zatím to vypadá, že tlak developerů sílí. Jako by cítili, že mají poslední šanci. Bohužel díky chybám úřadů došlo k dalšímu případu zbytečného rozsáhlého kácení na břehu Lipna.

Čtěte dále!


V novém čísle našeho časopisu Občasník 4 najdete kompletní přehled developerských záměrů, o kterých máme povědomí. Je jich zatím 26, ale stále nevíme o všech! V mnoha případech jsme zaznamenali, že se developeři snaží obejít zákony. Někdy také projde vadný projekt a kvůli chybě úředníků dojde například k rozsáhlému kácení. To vše je v kombinaci se špatnými územními plány pro lipenskou krajinu a vodu toxický koktejl.

Ne všechny projekty jsou však veskrze špatné. V Občasníku najdete informace o ojedinělé světlé výjimce, která se snaží o šetrnější přístup v rámci výstavby na místě brownfieldu (Černá v Pošumaví, Racek).

Jak ve věci ochrany Lipenska pokročil Kraj se půjdeme zeptat na zasedání zastupitelstva Jihočeského kraje 14.12.2023. Přijďte nás podpořit nebo sledujte zasedání online. Naše vystoupení budou na konci zasedání.

Snažíme se zabránit špatným projektům s výraznými negativními vlivy jak na přírodu, tak na místní obyvatele, chataře i místní podnikatele. Abychom tak mohli činit i nadále, potřebujeme Vaši podporu.

Pomoci můžete tak, že přispějte na naši činnost (například podpoříte vydání a šíření Občasníku) nebo se k nám připojíte (pište na info@lipenskoprozivot.cz). 


V časopise se dále dočtete:

 • Jak vypadalo Lipno v létě? Jaké jsou hlavní příčiny znečištění Lipna? Jsou skutečně na vině pouze "tradiční" chataři? Co dělá pro zlepšení kvality vody Jihočeský kraj?
 • Proč došlo k rozsáhlému kácení vzrostlých stromů na břehu Lipna u Frymburku a co dělá pro záchranu krajinného rázu pan starosta Řezáč.
 • Co jsou to kumulativní vlivy.
 • Jak jsme reagovali na pomlouvačnou reportáž.
 • Kde se kromě sinic objevila i olejová skvrna ve vodě, vznikla černá stavba a jak rychle na podněty reagoval stavební úřad.
Znečištěná voda se dvěma druhy sinic v Malém Lipně u Černé v Pošumaví v srpnu 2023.
Znečištěná voda se dvěma druhy sinic v Malém Lipně u Černé v Pošumaví v srpnu 2023.

Tištěnou verzi Občasníku 4 si můžete zdarma vyzvednout na kterékoliv pobočce:

 • Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích,
 • Městské knihovny v Českém Krumlově, nebo
 • v kavárně Fér Café, Česká 153/38, České Budějovice.

Bez Vaší pomoci se neobejdeme! Jak nás můžete dále podpořit?

 1. Dejte "like" naší stránce na Facebooku a nastavte si sledování. Pozvěte své přátele, aby ji sledovali, a sdílejte příspěvky na stránce na Vaší zdi.
 2. Rozešlete email svým přátelům a známým, aby také podepsali petice. Připojte svůj osobní vzkaz a odkazy na náš web https://www.lipenskoprozivot.cz
 3. Přispějte finančním darem na naši činnost na Darujme.cz
 4. Nebo se přidejte do našich řad a napište na info@lipenskoprozivot.cz

Děkujeme za Vaši podporu!

​​​Čas adventní přináší novou naději, se srdcem na dlani Váš tým Lipensko pro život, z.s.