Zabráníme hřebíčku do rakve Lipna? Pojďte s námi na festival Hrady.

10.07.2023

Milí přátelé Lipenska a okolí,

léto a prázdniny jsou již beze zbytku tady, a poněkud letně jsou laděny i naše zprávy z dění kolem Lipna. Dozvíte se o studii pro Lipno, kterou připravuje Jihočeský kraj, nabídneme vám také letní akce, kde se s námi můžete potkat naživo.

Čtěte dále!


Zabráníme poslednímu hřebíčku do rakve kvality vody v Lipně?

Odpověď na tuto otázku by měla dát studie pod názvem "Studie stavu a návrhu řešení pro vodní nádrž Lipno". Její provedení schválilo loni zastupitelstvo Jihočeského kraje na základě naší petice Za záchranu "lipenského moře".

Na finalizaci zadání studie pracuje v současnosti Odbor ekologie krajiny, vodního hospodářství a NATURA 2000. Poté bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele prostřednictvím TenderAreny.

Kvalita vody v Lipně se znovu zhoršuje zhruba od roku 2006. Od té doby se zvýšil přísun živin a tím také množství sinic tvořících tzv. vodní květ, které často produkují toxické látky. Sinice jsou nebezpečné i pro ryby, neboť způsobují úbytek kyslíku.

Podle tvrzení hydrobiologů existují dvě hlavní příčiny zhoršení. První je předimenzovaná výstavba rekreačních areálů v okolí Lipna, při současném nedostatečném odstraňování fosforu (rozpuštěného, který je potravou pro sinice) z odpadních vod, a jednotná kanalizace. Druhým je globální oteplování. Od 80tých let se počet letních dnů, kdy teplota vystoupila nad 20 stupňů Celsia, zvýšil o 50! A to sinicím velmi svědčí.

Vyhotovení studie by mělo trvat asi 3 roky. Po celou tuto dobu by se podle našeho názoru MĚLA ZASTAVIT VÝSTAVBA REKREAČNÍCH ZAŘÍZENÍ V OKOLÍ LIPNA! Každá výstavba může totiž zarazit ten pomyslný poslední hřebík do rakve kvalitě vody. V jedovaté vodě se koupat nechceme.

Uvedená studie by měla zmapovat zdroje znečištění a navrhnout opatření vedoucí k nápravě stavu. 


Výstava Krajina LIPNA "nezastavěná" – Frymburská vernisáž

Výstava, za kterou nemusíte jezdit, ale ona přijede za vámi

Putovní výstava Krajina LIPNA se pomalu chystá na přesun do třetí letošní destinace, do Frymburka. Také zde uspořádáme vernisáž s průvodním slovem - autorky konceptu pro Frymburk vás seznámí s jeho hlavními body a můžete se jich vyptat na vše co vás bude zajímat. Chybět nebude ani malé občerstvení. Vernisáž bude zahájena v budově Muzea Frymburk 15. července ve 14 hodin.

Budeme moc rádi, když dorazíte!

Další informace: https://www.lipenskoprozivot.cz/studie-cvut/

Událost na Facebooku: KRAJINA LIPNA


Výstavu Krajina LIPNA chceme poslat na cesty i v příštím roce. Podpořte její putování, buďte u toho!


Setkáme se na festivalu Hrady.cz?

Stejně jako v loňském roce, i letos jsme dostali možnost mít petiční stánek na letním festivalu 4. a 5. srpna na Rožmberku

Hledáme pomocníky, kteří by s námi byli na stánku, šířili informace o Lipensku mezi návštěvníky, a zároveň si užívali skvělé atmosféry. Festivalu jsme se zúčastnili už loni a byl to velký úspěch.

Tentokrát tam budeme mít také petici za zrušení záměru sjezdovek - Loučovice.

Když se k nám připojíte, odměnou Vám bude vstup na festival zdarma a vstup do backstage.

Hvězdným hudebním programem se můžete nechat nalákat zde: Program Rožmberk

Máte-li o účast zájem napište na email: info@lipenskoprozivot.czDěkujeme za Vaši pomoc!


Bez Vaší pomoci se neobejdeme! Jak nás můžete dále podpořit?

  1. Dejte "like" naší stránce na Facebooku a nastavte si sledování. Pozvěte své přátele, aby ji sledovali, a sdílejte příspěvky na stránce na Vaší zdi.
  2. Rozešlete email svým přátelům a známým, aby také podepsali petice. Připojte svůj osobní vzkaz a odkazy na náš web www.lipenskoprozivot.cz
  3. Přispějte finančním darem na naši činnost na Darujme.cz.

Děkujeme za Vaši podporu a přejeme vám krásné léto!

​​​​Srdečně, Váš Tým Lipensko pro život, z.s